Programlama Öğrenmek İçin Tavsiyeler


Programlama yazılım öğrenmek isteyen kişiler  için bu yazıda belirli başlı bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu tavsiyelere uyarsanız programlama öğrenme maceranız başarı ile sonlanacaktır.


İlk olarak hangi platform için yazılım geliştirmek istiyorsunuz  bunu belirlemelisiniz. Web programcısı olmak isteyen birinin c++ öğrenmesi saçmadır. Genel kanı python kolay olduğu için ilk olarak python öğrenilmesinden yanadır. Ancak bu mantık doğru değildir. Android cihazlar için uygulama geliştirmek istiyorsanız java ve kotlin öğrenmek kadar mantıklı bir karar yoktur. Bu nedenle hangi platform için uygulama geliştirmek istiyorsanız istediğiniz platformun ehli programlama dillerini öğrenmek yada ilk kez bir programlama dili öğrenecekseniz bu nedene bağlı olarak programlama dilinizi seçmek'de yarar var.

Algoritma mutlaka öğrenilmesi gereken bir konudur. İyi algoritma bilgisi için programlamanın temellerini öğrenmenizde fayda var. Algoritma bilginizi geliştirmek için programlamanın temellerini öğrenmelisiniz. Kısaca şu şekilde özetlemek'de fayda var. Programlamanın  temellerini tamamladık dan sonra algoritmaya göz atmanızda fayda var.
Günlük en az 2 saat zaman ayırmanızda fayda var. Programlama öğrenmek zaman ve sabır isteyen bir iştir bu nedenle günlük belirli bir zaman ayırmanız gerekmek'de. Aksi bir durum olmadıkça programlama öğrenmeyi erteleyin derim. Aksi halde daha önce öğrendiğiniz bilgileri'de unutmanız muhtemel.Öğrenme kaynağınızı belirleyin. Çoğu kişi uygulamada görmek ister. Bu nedenle görsel anlatımlara yönelirler. Programlama öğrenmek için görsel eğitim setlerinin yanı sıra programlama kitaplarından da yararlanabilirsiniz. Tavsiyem tek bir öğrenme kaynağına bağlı kalmamanız. Örnek vermek gerekirse görsel eğitimlerin yanında mutlaka yazılı kaynaklara göz atın.
Bir diğer vereceğim tavsiye başkalarının yazdığı kodları incelemek olacaktır. Python programlama dilini öğreniyorsanız o dilde yazılan projelere ve uygulamalara başkalarını yazdığı kodları mutlaka inceleyin. Birde kendiniz mutlaka öğrendiğiniz her bilgiyi projeye aktarın. Örnek vermek gerekirse döngüleri öğrendiniz. Döngüler ile kendiniz uygulama yazmaya çalışın.
Genel olarak benim vereceğim tavsiyeler bunlar. Programlama maceranıza python ile başlamak isterseniz aşağıda yer linke tıklayabilirsiniz
https://www.ilkerertugrul.com/2018/05/programlama-ogrenmeye-python-ile-basla.html

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Blogger Eklentileri