Linux'ta Dns Değiştirmek

Dns değiştirme işlemi genelde yasakları aşmak için yapılıyor. Yasaklı sitelere ve sistemlere giriş yapabilmek için dns ayarlarını değiştiren kullanıcılar böylece yasaklı sitelere giriş sağlayabiliyorlar. Genelde windows üzerinde anlatılan dns değiştirme işlemini bende bu yazıda linux için anlatacağım. Linux yapısı gereği dns değiştirme işleminin linux'da zor olduğunu düşünen kullanıcılar içinse zor olmadığını bu yazı sonunda rahatlıkla dns ayarlarını değiştirebileceklerini söylemek isterim.

Dns Nedir?
Dns girdiğimiz sitelerin ip adreslerini tutan bir telefon rehberi gibi sistemdir.(Kısaca) Dns hakkında bilgi sahibi olduysanız haydi değiştirme işlemine geçelim.
Linux'da dns ayarlarını değiştirebilmek için yapmamız gereken /etc dizininde yer alan resolv.conf dosyanı bir metin düzenleyici de açmak.
Resimde gördüğünüz üzere ben bu dosyayı nano editöründe düzenleyeceğim. Kolay ve kullanışlı olması sebebiyle nano editörü tavsiyemdir. İlk olarak dns ayarlarını gerçekleştirebilmek için nano /etc/resolv.conf komutu terminal ekranına giriyoruz.
Bu komutu girince karşınıza böyle bir ekran gelecek. Nameserver yazan kısım sizin şuan ki dns adresiniz. Bu kısımda sadece yapmanız gereken nameserver kısmında yer alan dns adresini silmek.
Resimde görüldüğü gibi mevcut dns ayarımızı temizliyoruz. Şimdi yapacağımız işlem dns server eklemek. Böylece dns ayarlarımız bizim atadığımız dns server ile değiştirilecek. İnternette dns serverlar bulabilirsiniz. Arama motoruna free dns server yazarsanız bir çok İngilizce kaynak'dan dns serverları bulabilirsiniz. Ben google'ın meşhur dns serverini ekleyeceğim. Bu nedenle namaserver kısmına ilk olarak 8.8.8.8 adresini ekliyorum. Daha sonra bir alt satıra inerek nameserver 4.4.4.4 yazısını ekliyorum.

Bu işlem ile birlik'de google'ın dns serverını kullanmış olacağız. Daha sonra yaptığımız bu işlemi kaydetmek için ctrl+o tuşlarına aynı anda basıyoruz. Enter tuşuna tıklayarak eklediğimiz google dns ayarları başarılı bir şekilde kaydedilmiş oldu. Dns ayarlarımızın değişip değişmediğini kontrol edebiliriz.
Ctrl+x tuşlarına aynı anda basarak nano editöründen çıkış sağlayabiliriz. Dns ayarlarımızı görüntüleyebilmek için cat /etc/resolv.conf komutu giriyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi dns ayarları başarılı bir şekilde değiştirilmiş oldu.
NOT;Her bilgisayarı kapatıp tekrar açtığınızda dns ayarlarınız eski haline dönecektir. Bunu engellemenin dns ayarlarını her seferinde korumanın yolu için
chattr +i /etc/resolv.conf komutunu giriyoruz. Böylece dns ayarlarımız korunmuş olacak her seferinde değiştirmeye gerek kalmayacak.
Yazıda yer alan görseller tarafıma aittir. Kaynak göstermeden lütfen yazıyı kopyala mayınız farklı mecralarda yine kaynak göstermeden paylaşmayınız.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Blogger Eklentileri