Keylogger Ve Benzeri Programlardan Etkilenmemek İçin Neler Yapılmalıdır?

İlk olarak keylogger nedir onunla başlayalım. Keylogger kullanıcının klavyede dokunulan tuşları kaydeden programlama verilen isimdir. Bu tür programlar aracılığıyla sizin klavye hareketleriniz saldırgan kişinin eline geçer. Örnek vermek gerekirse tarayıcınızdan e,posta hesabınıza girdiğinizi düşünün. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazdınız. Bilgisayarınızda bulunana keylogger tüm klavye hareketlerinizi kaydetti ve kullanıcı adınız ve şifreniz saldırganların  eline geçti. Bilgisayarınızı keylogger dan temizlemedikçe tüm klavye hareketleriniz kaydedilecektir. Truva atı(trojan) yazılımlar aracılığıyla keylogger yazılımları sisteme yüklenebilir. Peki keylogger ve benzeri programlardan etkilenmemek için neler yapılmalı?

1-Mutlaka işletim sisteminiz güncel olmalı. İşletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol etmeli. Yeni gelen güncelleme paketlerini mutlaka kurmalısınız.

2-Bir güncel antivirüs programı mutlaka bilgisayarınızda bulunmalı. Antivirüs programını bilgisayara kurmakla iş bitmiyor. Antivirüs programınıza gelen güncelleme paketlerini kurmalı antivirüs programınızı en son güncel halinde tutmalısınız. Aksi halde antivirüs programını kurmanın bir anlamı kalmayacaktır.

3-Kullandığınız tarayıcıda mutlaka hesaplarınızı otomatik olarak kaydetmeyin. Yani şifrenizi ve kullanıcı adlarınızı. Örnek vermek gerekirse kullandığınız tarayıcıda facebook hesabınıza girdiğinizi düşünelim. Facebook hesabınıza giriş yaparken beni hatırla seçeneğini kullanmayın. Kullandığınız tarayıcıda hesaplarınızı kaydetmeyin.

4-Bankacılık ve önemli işlerinizi güvenli olmayan bilgisayarlarda yapmayın. Güvensiz ağları kullanmayın. Ortak ve ücretsiz ağlarda işlemlerinizi gerçekleştirmeyin. Gerekirse bu tür ağlara bağlanmayın. Bu tür ağlar güvensiz olup saldırgan kişiler için çok cazibelidir.

5-Korsan yazılımları bilgisayarınıza indirmeyin ve kesinlikle kurmayın. Keyloggerlar en çok korsan yazılımlardan bulaşırlar. Bu doğrultuda bilgisayarınıza indirip kuracağınız programlara,yazılımlara dikkat edin.

6-Güvenli olmayan usb bellekleri  ve aygıtları bilgisayarınıza takmayın. Bu tür aygıtları taktığınızda kontrol eden programları bilgisayarınıza kurun. Bu tür programlar bilgisayarınıza herhangi bir usb bellek ve aygıtı taktığınızda kontrolden geçirecek. Virüslere karşı uyarıda bulunacaklarıdır.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Blogger Eklentileri