Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Değerli Bilgiler


Bu yazıda kripto para birimi bitcoin ile ilgili birbirinden değerli bilgileri öğrenmiş olacaksınız. İlk olarak bitcoin nedir onunla başlamakta yarar var.


                                                                     Bitcoin Nedir?

Bitcoin, internete endeksli sanal bir para birimidir. Aslabir merkezi otoriteye bağlı değildir. Sanıldığının aksine tek bir merkezden yönetilmez. Serbestliği sayesinde bitcoin ile yatırım yapılıyor, mal ve hizmet alımı gerçekleştiriliyor.

                                                       Bitcoin Kim tarafınca İcat Edildi?

Kimin icat ettiği hakkında bir çok iddia bulunuyor. İcat edenin Solomon Chatjn olduğu tahmini olarak söyleniyor fakat gerçek adının bu olup olmadığı ise bilinmiyor. Kimin icat ettiği bir muamma. Genel olarak bitcoin ile ilgili olarak icat edenin herhangi bir devlet olduğu söylenir. Bu devletin başını ABD çeker. Bu konuda kimin icat ettiği hakkında herhangi bir delil yok. Solomon Charjn 2008-2009 tarihleri arasında bitcoin sanal para birim sistemini gerçekleştirdi ve daha sonra da izini sistemde kaybettirdi diyebiliriz.

                                                   Bitcoin'in Gerçek Para İle Farkı Nedir?

Bitcoin sanal para birimi olduğundan kişilere,kimliklerini açıklamadan para gönderme fırsatı sunuyor. Ek olarak bir çok kuruluş bitcoin'i destekliyor. Böylece herhangi bir mal veya hizmeti bitcoin karşılığında satın alabiliyorsunuz.

                                                          Bitcoin nasıl Kullanılıyor?

İnternet üzerinden oluşturulan sanal cüzdanlarla bitcoin paraları tutulabiliyor. Oluşturulan bu hesaplarda ise kişi bilgilerini yazmadan işlem yapabiliyor. Temel mantığı buna dayanıyor.

                                           Bitcoin Gerçek Hayatta kıymeti Var Mı?

Gerçek paraların aksine bitcoin parası sınırlı oluyor. Sistem ilk kurulduğunda sadece 20 milyon tane bitcoin'nin sisteme gireceği açıklanmıştı. Dolaşıma girmeyen para azaldıkça sınırlı sayıdaki bitcoin'lerin euro benzer biçimde paralar karşısındaki kıymeti artmış oluyor.

                                     Bazı Kişiler neden  Bitcoin'e Yatırım Yapmakta?

Bitcoin'in de bir kıymet taşıyacağı, yatırım yapan "sanal girişimci" kişiler bu şekilde düşünüyor. Keza bu sistemde ilk bitcoin sahibi olan kişiler bu işin ekmeğini iyi yediler. Zaman süre kıymeti yükselip düşen bitcoin bu doğrultuda yatırımcısına kazandırıyor.

                                            Avantajı Ve Dezavantajları Neler?

Avantaj olarak, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden etkilenmiyor, şu demek oluyor ki dalgalanma aslabir kişiye ve devlete ilişkin olmuyor. Dezavantajı ise bitcoin transferinde kimlik bilgilerinin gizli tutulması beraberinde her türlü illegal yasadışı parasal gönderi için de olanak oluşturmuş oluyor

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Blogger Eklentileri