Python Programlama Dili İle Neler Yapılabilir?


Python geniş yelpazesi olan bir programlama dili. Bir çok amaca yönelik  kullanılan python günümüzde hızla popülarite kazanan bir dil olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Kolay öğrenilebilir olması programlama ile yeni tanışan kişiler için tam bir veli nimet
Python öğrenmeye karar vermeden önce mutlaka python ile neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Çoğu programcı adayı sıfırdan programlama öğrenmek için python programlama dilini tercih edebilir. Ancak istediğiniz alana yönelik python isteklerinizi karşılamayabilir. Yazının bu bölümünde python ile neler yapabileceğinizi ve neler yapamayacağınız dan bahsedeceğim. Öyle ki python ile doğru bilinen bir çok yanlış var

Python İle Android Uygulama Geliştirme
Python programlama dili üzerinde en çok aranan özelliklerinden biri python ile android uygulama geliştirme sorusu. Mobil uygulama geliştirmek isteyen bir çok programcı adayı bu doğrultuda python öğrenmeye kalkıyor. Peki python ile android uygulama geliştirme gerçekleşebilir mi?
Python geniş bir yelpazeye sahip bir dil olduğunu yazının ilk satırında belirtmiş dim. Bir çok alanda kullanılıyor olması python programlama dilinin her alanda kullanılabilir olmasını gerektirmez. Kısmen de olsa python ile android uygulama geliştirilebiliyor. Kısmen diyorum çünkü çoğu programcı sınırları zorluyor. Neden mi? Python ile android uygulama geliştirmek deveye hendek atlamak ile bire bir. Python ile android uygulama geliştirmeye kalkışırsanız bir çok zorluk ile karşılaşırsınız. Genellikle yapacağınız android uygulama pek randuman vermez. Python ile android uygulama geliştirmek için kivy kütüphanesinden faydalanılır. Kivy kütüphanesi ile basit düzeyde android uygulamalar yazabilirsiniz. Gelişmiş uygulamalar için python yerine java ve kotlin programlama dillerini tercih etmeniz gerekmek de. Bu işin yanisi python ile android uygulama geliştirmek için kivy kütüphanesinden faydalanabilirsiniz. Kivy bir python kütüphanesidir. Ancak ne kadar randuman alırsınız orası bilinmez. Java ve kotlin programlama dilleri android uygulama geliştirmek için biçilmiş kaftandır.

Python ile web geliştirme yapabilirsiniz. Bir python kütüphanesi olan django baş'da olmak üzere bir çok kütüphane mevcut. Python programlama dili ile neler yapılabilir? Sorusuna ilk cevabım python ile web geliştirme yapılabilir olacağıdır.

Python hızla yapay zeka alanında kullanılmaya başlanıyor. Günümüz de hız kazanan yapay zeka teknolojisinde python ile yapay zeka alanında uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Derin öğrenme ve makine öğrenme konularına göz atmanız gerekecek. Siri ve benzeri uygulamaları python ile yazabilirsiniz. Python programlama dili ile neler yapılabilir? sorusuna yapay zeka uygulamaları yapılabilir diyebiliriz


Python programlama dili ile masaüstü uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu konuda bir çok python kütüphanesi mevcut. PyQt bu kütüphanelerden biri. Python programlama dili ile neler yapılabilir? sorusuna masaüstü uygulamalar geliştirebiliriz diyebiliriz.

Python ile siber güvenlik araçları yazabilmeniz mümkün. Pyhon programlama dilini popüler yapan özelliklerinden biri siber güvenlik alanında kullanılabilir olması. Bir çok güvenlik testi programın python ile yazıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Pyhon programlama dili ile neler yapılabilir? sorusuna siber güvenlik araçları yazabiliriz diyebiliriz. Bu konuda python ile hack, python wifi hack,python hack dersleri,python ile exploit yazma gibi kelimeler arama motorlarında sıkça aranmak da.

Python ile socket programlama yapabilirsiniz. Socket programlama özelliği sayesinde python ile fare ve klavye kontrolünü uzak dan gerçekleştirebilen bir uzak masaüstü aracı yazabilmeniz mümkün. Python programalam dili ile neler yapılabilir? sorusuna socket programlama yapabilmek mümkündür diyebiliriz
Python programlama dili ile ayrıca grafik tabanlı uygulamalar ,örümcek tarzı uygulamalar geliştirebilirsiniz
Python ile işletim sistemi yazamazsınız ayrıca. Python geniş bir yelpaze kullanım alanı gayet geniş iş önü açık popülaritesine her geçen gün hız katmak da. Python programlama dilini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederim.


2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Blogger Eklentileri