EN SON KONULAR

Güvenli Android Uygulamalarını Anlamanın Yolu

Android dünyası bir çok tehlikeler ile dolu.İçerdiği bir çok açık nedeniyle saldırganlar android sistemleri belirli yöntemler ile ele geçirebilmekte.Bu yöntemlerin başında zararlı android uygulamaları geliyor.Saldırganların hazırlamış olduğu zararlı uygulamaları cihazınıza kurduğunuz anda saldırganlar cihazınıza erişim kazanıyor.Bu saldırı yönteminden korunmanın en iyi yolu güvenilir uygulamaları kurmak dan geçiyor. Peki güvenilir uygulamaları nasıl anlayacağız yapacağımız basit adımlarla  cihazımızın güvenliğini korumak mümkün.

Android apk uzantılı dosyalardan oluşur ve cihazınıza kendi sistemi dışında apk uzantılı dosyaların kurulumuna izin verir.Cihazınızı güvende tutmak için ne olursa olsun dış kaynaklardan apk uzantılı dosyaları kurmamak en iyi çözüm olacaktır.

Dış uzantıdan dosyaları kurmayarak cihaz güvenliğini zararlı uygulamalardan uzak tuttunuz.Peki cihazımıza uygulamaları kurmak için kendi sistemi olan google play marketi kullanacağız.Tek dosya indirme sistemimiz google play olacak.
Google play üzerinden uygulama indirirken yeni bir özellik sayesinde indirdiğimiz uygulamanın güvenilir olup olmadığını öğrenmek mümkün.Google play protect sayesinde indireceğimiz uygulamanın altındaki bölümde onaylı google play protect onayı görüyorsanız o uygulama bizzat güvenlik testlerinden geçmiştir.
Bu sayede güvenilir uygulamaları kurup android sistemimizi büyük ölçüde güvenilir kılacağız.Keza dış uzantılardan indireceğiniz bir apk dosyası cihazınızın kişisel verilerini depolayabilir cihazınıza yazılımsal ölçüde zarar verebilir.
Dış uzantılarda güvenilir sitelerden dahi indirseniz arka planda apk dosyasının zararlı olup olmayacağının garantisi yok.
İlker ERTUĞRUL Hiç yorum yok